• (+90) 539 425 19 60
 • info@onenewevolution.com

Ruhsal Gelişim İnziva Programı

Ruhsal Gelişim İnziva Programı

The ONE Ruhsal Gelişim Programı

İnziva sözcüğünün İngilizcedeki karşılığı geri çekilme anlamına gelen “Retreat” kelimesidir. The ONE Topluluğu olarak gerçekleştirdiğimiz Ruhsal Gelişim Programı için biz de “geri çekilme” tabirini kullanıyoruz. Çünkü olduğumuzu düşündüğümüz şeyden geri çekildiğimizde, kendimizi yeni bir farkındalığa açar; kendimizden ve rastladığımız her deneyimden bir şeyler öğrenmeye başlarız. Biz buna içimizdeki gerçek insanı (şamanı) uyandırmak diyoruz.  

 

Ruhsal Gelişim Programı nedir?

Ruhsal Gelişim Programımız farklı metotların uygulandığı eğitim inzivalarını içeren bir çalışmalar bütünüdür. İçimizdeki gerçek insana ulaşmak amacıyla oluşturduğumuz 6 bölümden oluşan 1 yıllık Ruhsal Gelişim Programı serimizin başlıkları aşağıdadır:

Dinamik, heyecanlı, keşif dolu bir yolculukla gözlerimizi bambaşka bir gerçekliğe açacağız.

Ruhsal Gelişim Programı kapsamında verilecek bilgiler dinamik bir şekilde hem grupla hem yaşamla birlikte değiştiğinden ötürü ardışık olarak bile gidilse 2 adet aynı başlıklı eğitim inzivasında bambaşka konulara değinilebilinir ve bu nedenle konseptler belirli olsa da bir eğitime birden çok kere katılınarak bu konularda daha da derinleşmek mümkündür.

Ruhsal gelişim süreci lineer bir yapılanma sergilemek yerine hem aynı hem farklı noktalardan açılan sonsuz sayıda deneyimlerden etkilenen bir yolculuktur. Bu nedenle eğitim inzivalarını sırasıyla almanız veya her eğitim inzivasını sadece bir kere almanız gerekli diye bir kural yoktur. Aynı konuda derinleşmek için aynı eğitim başlıklarını içeren inzivalara birden fazla kere katılabileceğiniz gibi istediğiniz eğitime de ilk eğitim olarak veya bir sefer için katılmanız da mümkündür. Bu süreçte tek kuralımız 6’cı eğitim inzivası ile ilgilidir. Bu inzivaya diğer 5 eğitim inzivasına da katılmış olan ve bu eğitimlerde gerçekten derinleşmiş olanlar kabul edilir.

Eğitim inzivaları içerisinde öğretilecek bütün teknikler ve bilgiler gizli ve paylaşıma kapalı olmak ile beraber genel bir örnek vermek amacıyla ilk eğitim inzivasının özet içerik başlıkları aşağıdaki gibidir:

 

 1. Uyanış
  1. Bir ben var benden içeri
  2. Materyal dünya ilizyonu 
  3. Evrensel enerji ve enerjetik bağlantılar, chakralar
   1. 1-7 Nefes Tekniği
   2. Fiziksel evrene bağlantı egzersizi
   3. Doğa ile iletişim kurmak
   4. Chakra bilgisi
   5. Chakra dengeleme ile enerjetik evrene bağlantı egzersizi
  4. Evrensel Çekim Yasasının Gerçekleri
   1. Beyni susturmak ve Kalbe bağlanmak
   2. Niyetini yaşamak
   3. Kalbin kesinliği
  5. Şifacılığın Temelleri

 

İnzivalar belli süre devam edip biten çalışmalar olarak algılansa da aslında inzivanın kendisi bir ömür boyu devam eder. İşte biz de The ONE Topluluğu’nda sürekli içsel evrim yolculuğunun önemli bir parçası olan eğitim inzivası çalışmalarını 3 temel bölüme ayırdık:

 • ARINMA: İNZİVAYA HAZIRLIK

“Arınma”; hayat hikayemizi gözden geçirmek, kendimizi temizlemek, canlılığımızı harekete geçirmek ve kendimizi eski hikayemizin sonuna hazırlamak için rehber eşliğinde yapılan bir çalışmadır.

Fiziksel, zihinsel ve enerjik bir arınma dönemine gireceğimiz bir aylık hazırlık süresi boyunca: 

 • Size tarafımızca sunulacak kişiye özel tasarlanan diyete başlanacak. 
 • Size özel dizayn edilecek bazı meditasyonlar günlük olarak deneyimlenmeye başlanacak.
 • Bazı adaptojen bitkiler ile çalışma yapılacak.
 • Gerekli görüldüğünde enerjetik temizlik için kişiye özel karışımlar verilecektir.

 

Diyet: 1-2 defalık açlık periyodu ile birlikte diyet, vücudu detoksifiye etmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için tasarlanmıştır. Detoksifikasyonla birlikte aynı zamanda duygusal ve zihinsel temizlik de yaşanır. 

Farkındalığınızı açık tutarak bu süreçte size eşlik eden rehberler ile deneyimlerinizi paylaşmak arınma sürecini de hızlandırır. Vücudu temizlemek ve enerjiyi merkezde toplamak için yapılan fiziksel ve zihinsel diyet, niyetinizi ve enerjinizi saf tutmamızı sağlar.

Diyet kişiye özel olarak planlanır, ancak aşağıdaki gibi bazı ortak kurallar da vardır:

 • Diyet inzivadan en az 28 gün önce başlar ve alkol, uyuşturucu, antidepresan vb. maddeleri kullanmayı bırakmanız gerekir. Unutmayın, enerjiniz temiz ve saf olmalıdır.
 • Çiğ veya az pişmiş soğan ve sarımsak, fermente yiyecek ve içecekler, hayvansal gıdalar, kostik baharatlar, beyaz un, tuz (bazı durumlarda kişiye göre kullanılabilir), şeker, kahve, siyah çay, işlenmiş gıdaları tüketmemelisiniz. 
 • Tüm sitrik olmayan (asitsiz) taze meyve ve sebzeler, kuruyemişler, ceviz ve yer fıstığı türevleri, kepek unu, pirinç, nohut, bezelye, mercimek, patates, zeytinyağı, bitki çaylarını tüketebilirsiniz. Bal ve yulaf türevlerini tüketebilirsiniz. Bol su içmeyi unutmayın.
 • Badem unu, kepek ve sadece bal kullanarak lezzetli kurabiyeler de yapabilirsiniz. Diyetinizi keyifli hale getirmek için yaratıcılığınızı hatırlayın. 🙂

 

Adaptojenler: Adaptojenler, nöroendokrin-bağışıklık sisteminin çeşitli bozuklukları ile bağlantılı fizyolojik bir durum olan stresteki “spesifik olmayan direnç durumunu” artıran doğal bitkiler olarak tanımlanır. Hayvanlar ve izole nöronal hücreler üzerinde yapılan çalışmalar, adaptojenlerin nöroprotektif, yorgunluk önleyici, antidepresif, anksiyolitik, nootropik ve CNS uyarıcı aktivite sergilediğini ortaya koymuştur. Rehberlerimiz, fiziksel, zihinsel ve enerjik bedenlerimizi canlandırmak için her katılımcının durumuna göre farklı adaptojenler veya adaptojen karışımları düzenler.

 

Meditasyonlar: Hazırlık sürecindeki meditasyonlar, zihinsel son enerjik temizliğini geliştirmek ve ayrıca insan deneyimimizi derinleştirerek daha az filtrelenmiş bir şekilde Öz ile yeniden bağlantı kurmak için katılımcının mevcut durumuna göre özel olarak düzenlenir.

 • BAŞLANGIÇ: İNZİVA

Başlangıçtan bu yana, insanoğlu uygulamaların (yöntemlerin) etkisini ve derinliğini artırmak için bir araya toplanmıştır. 

İnzivaya hazırlık döneminin ardından tarihi, coğrafi ve enerjisel güçlere göre seçilen bir yerde toplanırız. Bu toplantının tek bir amacı vardır; An’da olmak ve inisiyasyon (başlatma) sürecini gözlemlemek. Kelime anlamıyla inisiyasyon süreci, eski hikayemizi aşmak ve yenisine yer açmaktır. Bu süreci tetiklemek için eğitim seanslarının yanı sıra, arınma, meditasyon, beden farkındalığı, doğal ilaçlar, entegrasyon seansları, asil sessizlik pratiği, yoga, sesle şifa ve nefes çalışması seanslarımızı derinleştireceğiz.

Toplantı, katılımcıların taleplerine göre 5, veya 11 gecelik bir etkinlik olabilir.

Her türlü inziva için ilk gün akşam yemeğinden sonra asil sessizlik uygulamamıza başlayacağız. Asil sessizlik, Budist asil kavramsallaştırmasının anlaşılmasını gerektirir. Varlığının üç yönünü; yani bedenini, konuşmanı ve zihnini birleştiren bir şey veya biri olarak tanımlanır. Böyle bir birliktelik, bireylerin tüm bedeninin farkındalığını ve kim olduklarını anlamalarını sağlar ve bu süreçte başkalarının da kendileri olmalarına izin verir. Bu sadece konuşmamanın yokluğu olarak algılanmamalıdır; çünkü bazen konuşmamak asil olarak kabul edilemez. Asil sessizliğin, bir bhikkhu’nun ikinci jhana’ya girip orada yaşayabilmesi için düşünce ve incelemenin azalmasına yol açtığı söylenir. İkinci jhana, içsel güven ve birleşik bir zihin ile karakterize edilen meditatif bir durumdur. 

Elektronik cihazlarımızı, telefonlarımızı, akıllı saatlerimizi ve başkalarıyla etkileşime olan bağımlılığımızı kendi içimizde derinleşmekten kaçmak için bırakacağız. Asil sessizlik uygulaması sırasında, seanslarımız dışında diğer insanlarla ve hayvanlarla göz teması veya başka tür bir etkileşim olmayacaktır. Bu, kendimizden daha derinlere doğru bir enerji akışı başlatacaktır.

Asil sessizliğe benzer şekilde, günümüze fiziksel, zihinsel ve enerjik bir akışla başlamak için Meditasyon, Yoga ve Nefes Çalışmasını kullanacağız. Böylece kendimizi gelecek güne hazırlayabileceğiz. Bu uygulamalar bazı duygusal, fiziksel ve enerjik boşalmayı başlatabilir. Bu gibi durumlarda neler olup bittiğini hissetmek ve farkında olmak için dikkatimizi sürdüreceğiz.

Son olarak entegrasyon seansları, sadece “Arınma” ve “Başlangıç” aşamalarındaki deneyimlerimizi değil, tüm katılımcıların deneyimlerini birbirine bağlayan bağ dokusu olacaktır. Bu seanslar sırasında, başkalarıyla paylaşmak yerine kendimizi tam bir dürüstlükle bilinçaltımızla bağlantı kurarak hayatımızı yöneten kendi mekanizmalarımızın farkına varmak için açacağız. Bu seanslar ve kendimize karşı acımasız dürüstlük, belki de tüm inziva sürecinin en önemli parçasıdır.

 

 • MUCİZE: İNZİVA SONRASI/SONRAKİ İNZİVAYA HAZIRLIK

Eski hikayelerimizin, taşlaşmış ideolojilerimizin ve kendimizi ne sandığımıza dair özdeşleşmelerimizin arınması, bizi sonsuz olasılıklarla dolu yeni bir deneyime açar. Böyle zamanlarda günlük hayatımızın her katmanında aynı anda hem kaos hem de istikrar olabilir. Unutmamalıyız ki “Bu yolculuk tek adımlık bir sıçrama değil, sonsuz katmanları ve derinlikleri olan sarmal biçimli bir yoldur”. Kendimizi yeni olasılıklara ve gerçeklere açtığımızda, eski “BEN” tanımı kaybolmaya başlar ve bazı insanlar eski referans noktaları olmadan kaybolabilir. Kaotik bir deneyimde istikrarlı bir tutum oluşturmak çok önemlidir ve aynı yönde yürüyen başkalarıyla birlikte olduğumuzda daha kolaydır. Bu noktada, aynı yönde akan herkesi karşılamak için tüm katılımcılarla bir topluluk oluşturuyoruz. Takip edeceğimiz yön, Şamanik yaşam tarzı olacaktır.

Özellikle sanayi devriminden sonra modern toplumun evrimine paralel olarak insanoğlu manevi yoldan kopmuştur. Bu durum günlük hayatımızın sayısız yönünü etkilemiştir ama belki de en önemli ve çok fazla incelenmemiş etkilerinden biri insan olarak varlığımızdır. İnsanoğlu, insanın canlı ve cansız tüm varlıklardan farklı ve üstün olduğunu daha kesin düşünmeye başladıkça, çevremizle, iç dünyamızla ve diğer tüm alemlerle olan bağımızı kaybettik.

İnzivada, kullanılmayan ağırlıklarımızı (eski hikaye) boşaltacağız, kendimizi temizleyeceğiz ve yeni bir hikaye (ŞİMDİ) oluşturmak için kendimizi açacağız. “Mucize” aynı zamanda yeni gerçekliğimizi yazıp deneyimlediğimiz aşamadır. Bu, her şeye yeniden bağlanarak ve yeniden bütünleşerek mümkündür. Bu şekilde, kendimizi yeniden bütün olmaya açmak için Şamanik yaşam deneyimi yolculuğuna başlarız. Bu deneyimde canlı cansız hiçbir şeyden ayrı olmadığımızı, bir bütünün parçası olduğumuzu, hayatta bir şeye nasıl yaklaştığımızın her şeye nasıl yaklaştığımız olduğunu hatırlama tutumumuzu sürdüreceğiz. Problemler sadece kafamızdadır; gerçekte problem yoktur. Pozitif ve negatif diğer tüm benzer kelimeler gibi sadece kafamızdadır. Onlar sadece farklı enerjilere sahip deneyimlerdir. Kalpten gelen saygı ve otorite bize rehberlik eder. Kendimize ve her şeye olan sevgimiz bizi yükseltir ve teslim olmak akmamıza izin verir.

Şamanik yaşam tarzı, başlangıçta an be an bir meydan okuma gibi gelebilir. Ancak onunla birlikte gelen kurtuluş gerçekten güçlü bir itici güçtür. Bu süre zarfında ve özellikle de en başında hayatımızda meydana gelen birçok yeni deneyimi gözlemleyebiliriz. Örneğin; çekim yasasının gerçekten güçlü bir etkisini, dinamik olarak değişen günlük yaşam durumlarını (insanların size karşı davranışları gibi), sizin tavrınıza ve enerjinize göre şekillenen çevrenizdeki evreni, günlük yeni farkındalık ve kavrayışları vs.

Bu dönemi daha zengin bir şekilde deneyimleyip derinleşebilmek ve kalıcı farkındalıklara kendinizi açabilmek adına önder hocalarımızla online ve yüzyüze entegrasyon seanslarına katılmanız önerilir.

 

Gönlümüzün ışığını takip edecek cesarete sahip olduğumuzda hayalimiz de gerçek olacak.

Koşulsuz sevginin yolunda buluşalım… 🙂

TurkeyEnglish